Awokado to owoc, po który sięga wiele osób, ponieważ jest zdrowe, smaczne i sycące. Ponadto może być doskonałym zamiennikiem tłuszczów zwierzęcych, a cenią go szczególnie wegetarianie i weganie. Owoc polecany jest zwłaszcza tym, którzy cierpią na miażdżycę i chcą zadbać o serce. Jednak awokado nie zawsze nadaje się do jedzenia. Specyficzny znak widoczny na skórce powinien wzbudzić naszą wątpliwość.
W jaki sposób jeść awokado?
Jeden owoc zawiera przeciętnie 240 kcal. Można jeść go z różnymi dodatkami lub bez nich. Doskonale smakuje w formie pasty do chleba. Wystarczy wyjąć z niego pestkę, rozgnieść miąższ, skropić go sokiem z cytryny i doprawić ulubionymi przyprawami. Awokado z łatwością znajdziemy w supermarketach czy niedużych dyskontach. Podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę na jeden detal, a mianowicie barwę skórki. Najlepszy owoc będzie miał jednolity kolor, nie zauważymy na nim też plamek ani większych grudek. Naszą uwagę powinna wzbudzić natomiast ciemna obwódka dookoła szypułki – takiego awokado nigdy nie kupujmy.
Jak sprawdzić, czy owoc jest świeży?
O tym, czy awokado jest świeże i nadaje się do konsumpcji, przekonamy się całkowicie dopiero po rozkrojeniu. Jeżeli na miąższu zauważymy ciemne przebarwienia czy nitki (szare lub brązowe), to znaczy, że jest zepsute i nie należy go jeść. Gdy jednak zaryzykujemy i spożyjemy taki nieświeży owoc, możemy nabawić się niestrawności, bólów głowy i brzucha oraz wymiotów. Ponadto grozi nam pogorszenie samopoczucia, a nawet gorączka.