Pielęgnacja skóry twarzy zaczyna się od regularnego oczyszczania, które jest niezbędne dla utrzymania zdrowia każdego typu cery. Skóra, jako największy organ człowieka, pełni istotne funkcje, takie jak ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi oraz usuwanie niepotrzebnych produktów przemiany materii i wydzielin. Skóra pełni też fundamentalną rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia naszego ciała, chroniąc komórki przed dehydratacją. W niniejszym artykule zapoznamy się z różnymi technikami domowego i profesjonalnego oczyszczania twarzy, podkreślając znaczenie regularnej pielęgnacji skóry.
Pozwólmy sobie na chwilę zrozumieć, dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne. Celem tego procesu jest usunięcie z powierzchni skóry martwych komórek naskórka i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a także odpowiednie przygotowanie skóry do dalszej pielęgnacji. Niemniej jednak, brak systematycznego oczyszczania skóry prowadzi do szeregu problemów estetycznych i zdrowotnych, takich jak:
- zmniejszona wrażliwość na działanie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych;
- powstawanie niedoskonałości skóry, takich jak zaskórniki, oraz chorób dermatologicznych, w tym trądziku pospolitego;
- przyspieszenie procesu starzenia skóry twarzy, głównie przez działanie wolnych rodników obecnych w brudzie gromadzącym się na twarzy, które prowadzą do degradacji struktur podporowych skóry, takich jak kolagen i elastyna;
- zaniedbany wygląd skóry oraz nienaturalny koloryt cery.
Aby odpowiednio zatroszczyć się o naszą cerę, musimy być świadomi ilości i rodzaju zanieczyszczeń, które mogą się na niej gromadzić. Do najważniejszych należą:
- zanieczyszczenia zewnętrzne – kurz, alergeny, smog i pyły;
- martwe komórki naskórka;
- nadmiar sebum – wydzielina gruczołów łojowych;
- pot – wydzielina gruczołów potowych;
- resztki kosmetyków do makijażu;
- niewchłonięte, utlenione resztki kosmetyków pielęgnacyjnych;
- bakterie i grzyby.