Problemy i stres są nieodłącznym elementem naszej codzienności. Często stoimy wobec wielu wyzwań, zarówno tych narzuconych przez innych, jak i tych, które sami sobie stawiamy. Wszystko to może wpływać negatywnie na nasz nastrój i równowagę emocjonalną. Ale co z osobami, które cierpią na skrupulatyzm? Dla nich obsesyjne przestrzeganie norm i wartości narzuconych przez Kościół lub społeczeństwo stanowi codzienną rzeczywistość. Nie są w stanie obiektywnie ocenić swojego zachowania, a ich życie jest nacechowane ciągłym poczuciem winy. Poniższy artykuł omówi skrupulatyzm jako specyficzną odmianę nerwicy natręctw, przybliży przyczyny oraz objawy tego zaburzenia, a także przedstawi możliwości leczenia.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, znane również jako OCD (ang. obsessive-compulsive disorder) lub nerwica natręctw, to grupa heterogenicznych schorzeń psychicznych. Charakteryzują się one występowaniem niechcianych, powtarzających się myśli, wyobrażeń czy impulsów o irracjonalnej treści (obsesje), które prowadzą do wewnętrznego niepokoju. Osoba cierpiąca na to schorzenie czuje się zmuszona do wykonywania określonych czynności (kompulsji), co powoduje u niej lęk, napięcie i niepokój.
Statystyki pokazują, że na OCD cierpi około 2-3% populacji, co plasuje to zaburzenie na czwartym miejscu pod względem liczby zachorowań wśród zaburzeń psychicznych. Warto też zauważyć, że myśli o podobnej treści co obsesje mogą pojawiać się sporadycznie również u osób zdrowych. Różnica polega na tym, że osoby chorujące na OCD mają ograniczoną kontrolę nad swoimi obsesjami i często zmagają się z natrętnymi myślami. Przypisują one dużą wagę swoim lękom, co często prowadzi do dodatkowego cierpienia psychicznego.
Natręctwa mogą występować w różnych formach – jako pojedyncze lub zbiorowe obsesje, samodzielne kompulsje lub obsesje i kompulsje występujące razem. Zwykle są one powiązane z kulturą danego społeczeństwa. Najczęściej dotyczą tematów takich jak: zdrowie, seksualność, porządek, religia, moralność czy kontrola. Osoby cierpiące na nerwicę natręctw często wykazują takie cechy jak: myślenie abstrakcyjne, tendencja do uogólniania, przymus kontroli mający na celu ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami i porażkami, sztywny system wartości, sumienność i pedantyzm.