Dbanie o stan zdrowia swojego pupila wymaga równie dużej uwagi, jak w przypadku zdrowia ludzkiego. Jeśli chcemy, aby nasz pies był w dobrej kondycji, a jego życie było długie i komfortowe, koniecznie musimy kontrolować stan jego organizmu. Najlepiej robić to poprzez realizację badań biochemicznych. Wielu właścicieli psów nie wie jednak, na czym takie badania polegają i jak je przeprowadzić.
Dlaczego należy wykonywać badanie biochemiczne?
Badanie biochemiczne to podstawowe narzędzie, które pozwala weterynarzowi przeanalizować stan zdrowia zwierzęcia. Badanie krwi zwierząt, dokładnie tak samo, jak i u ludzi, umożliwia sprawdzenie kondycji poszczególnych organów i jakości ich pracy. Dzięki temu możliwie jest wykrycie na bardzo wczesnym etapie praktycznie każdej choroby i zmian zwyrodnieniowych u zwierzęcia. Rzecz jasna tak szybka diagnoza pozwala bardzo szybko wprowadzić odpowiednie leczenie, co wyraźnie przyczynia się do wydłużenia zwierzęciu życia. Dzięki temu, że badania biochemiczne zwierząt wykonywane są na bardzo wysokiej jakości aparaturze, z którą można zapoznać się pod tym linkiem https://weterynaria.cormay.com/chemia-kliniczna/, uzyskiwane wyniki są niezwykle precyzyjne i doskonale oddają rzeczywisty stan organizmu badanego zwierzęcia.
Kiedy powinno się wykonać badanie?
Wielu właścicieli psów zastanawia się, kiedy powinno się zlecić pierwsze badanie krwi u swojego zwierzęcia, a także następnie jak często je powtarzać. Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa, więc warto poznać konkretne zalecenia od specjalistów zajmujących się zdrowiem naszych pupili.
Ogólnie przyjmuje się, że regularne badania biochemiczne powinno się wykonywać w sytuacji, gdy zwierzę wejdzie w wiek średni. Pamiętać jednak trzeba, że może to dla każdego psa oznaczać coś zupełnie innego. W końcu od rasy, ale też i wielkości w głównej mierze zależy średnia długość życia. W przypadku małych ras średni wiek to około 9 lat, u średnich 7 lat, a dla największych psów 6 lat. To właśnie już wtedy u zwierzaków pojawiać się mogą pierwsze problemy z nerkami, sercem, a także z wątrobą. Wykonane badania będą w stanie wykryć pierwsze nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, a zastosowane leczenie przyczyni się do spowolnienia postępów choroby.
Jak często powinno się powtarzać badania, gdy pierwszy raz zostaną wykonane? Jeśli stan psa pozostaje stabilny, a jego zdrowie się nie pogarsza, absolutnie wystarczające będzie powtarzanie badań raz do roku. Oczywiście, jeśli tylko z psem zacznie dziać się coś złego lub też będzie on miał planowany zabieg chirurgiczny, konieczne będzie wykonanie badania biochemicznego od razu.
W jaki sposób przygotować psa do badania?
Kolejną bardzo ważną sprawą, o której musi pamiętać każdy posiadacz psa, ale też i innego zwierzęcia, któremu wykonywanie będzie badanie krwi, jest odpowiednie przygotowanie go do badania. Czy zwierzęta podobnie jak ludzie, muszą się do takiego badania przygotowywać w określony sposób?
Absolutną podstawą jest, aby pies na badanie przyszedł na czczo, czyli był bez jedzenia i picia. Zaleca się, aby nic nie jadł ani nie pił przez około 12 godzin przed badaniem. Jest to czas, który pozwala uzyskać najlepszy i najpewniejszy wynik. Zalecanym minimum jest 8 godzin bez jedzenia i picia. Podanie psu jedzenia wcześniej spowoduje, że wynik badania będzie przekłamany, a więc będzie bezużyteczny. W takim wypadku badanie będzie musiało zostać powtórzone. Co ciekawe, nie zawsze winny jest tu właściciel psa, gdyż zdarza się, że pies sam coś zje bez wiedzy właściciela. Należy więc zwierzaka bardzo uważnie pilnować.