Dieta norweska, znana również jako dwutygodniowy plan odżywczy mający na celu redukcję masy ciała, jest kolejnym programem dietetycznym wśród takich popularnych jak dieta kopenhaska czy Dukana. Dieta ta, podobnie jak inne tymczasowe plany żywieniowe, polega na wykluczaniu pewnych pokarmów, jednocześnie utrzymując niski poziom kalorii. Czy dieta norweska jest skuteczna w procesie odchudzania? Jak prezentuje się typowy jadłospis w ramach tego planu żywieniowego?
Podstawowym założeniem diety norweskiej, której pomysłodawcy mieli pochodzić z Oslo, jest szybki spadek masy ciała. Jest to surowy reżim odżywiania, który można stosować tylko przez okres 14 dni. Ze względu na poważne ograniczenia dietaryczne, nie jest on często zalecany przez dietetyków. Nietolerancja wszelkich odstępstw od zasad diety norweskiej sprawia, że jej naruszenie wymaga rozpoczęcia całego cyklu od początku.
Jadłospis diety norweskiej skupia się na jajkach i grejpfrutach, zalecając spożywanie trzech posiłków dziennie. Zalecane dzienne spożycie płynów to 2-3 litry. Podstawowym przesłaniem diety jest unikanie łączenia tłuszczów i węglowodanów w jednym posiłku, co według twórców diety ma regulować apetyt, stymulować metabolizm i przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej. Niestety, nie ma obecnie badań naukowych potwierdzających te założenia.
Dieta norweska posiada dość ograniczoną listę dozwolonych produktów. Wśród nich znajdziemy jabłka, grejpfruty, naturalny jogurt, pełnoziarniste pieczywo, jajka na twardo lub na miękko, suszone przyprawy, chude mięso (wołowe, wieprzowe, jagnięce, drobiowe), ryby oraz różnego rodzaju warzywa. Dozwolone są również herbaty ziołowe, woda niegazowana i słaba kawa lub herbata.
W diecie norweskiej należy natomiast unikać produktów takich jak ryż, oleje, kasze, masło, majonez, słodycze, ziemniaki, margaryna, tłuste mleko i nabiał, słone przekąski, smażone mięsa, przetworzone mięso, rośliny strączkowe, produkty z białej mąki, produkty wysoko przetworzone i większość owoców (z wyjątkiem dwóch dozwolonych). Zabronione są również niektóre napoje, takie jak soki, alkohol, napoje energetyczne, mocna kawa lub herbata oraz słodkie napoje gazowane.
Dieta norweska narzuca również ograniczenia w zakresie spożywania warzyw. Dozwolone są przede wszystkim warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, które można poddawać obróbce termicznej lub jeść na surowo, ale bez dodatku tłuszczu. Mogą to być zupy warzywne, warzywa na parze, gotowane warzywa, warzywa konserwowe lub kiszone, a także surówki warzywne, na przykład z selera naciowego, szpinaku i pomidorów.