Dieta bogata w sałatki – różnorodność, składniki i przepisy

Podstawą do kreowania sałatek jest praktycznie nieskończona ilość kombinacji owoców i warzyw. Wskazane jest, aby wybierać świadomie produkty sezonowe. Wyróżniają się nie tylko dogodną ceną, ale również najwyższym poziomem wartości odżywczych. Prosta sałatka warzywna jest źródłem wielu wartościowych składników, dlatego powinna być stałym elementem naszego codziennego menu. Zastanawiasz się, z czego ją przygotować? Odkryj nasze porady i sugestie na smaczne dietetyczne sałatki!

Dlaczego warto spożywać proste, dietetyczne sałatki?
Sałatki dietetyczne mogą być alternatywą dla kolacji, przekąski, ale również obiadu. Jeśli dobrze zbalansowane, dostarczają wszystkich makroskładników, tj. białek, tłuszczów i węglowodanów, a także sporej ilości witamin i minerałów.

Możemy je przygotować z surowych lub ugotowanych owoców i warzyw. Dzięki dużej zawartości błonnika charakteryzują się wysokim stopniem sytości. Kaloryczność dietetycznych sałatek zależy od rodzaju użytych składników. Dzięki dobieraniu odpowiednich elementów, tworzenie dania idealnego podczas diety odchudzającej nie jest problemem. Mała gęstość energetyczna sałatek może bowiem pomóc w zaspokojeniu głodu przy relatywnie niskim spożyciu kalorii.

Zgodnie z piramidą żywieniową stworzoną przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻiŻ), owoce i warzywa powinny stanowić fundament naszej codziennej diety. Jest to podyktowane tym, że mają niewiele kcal, a jednocześnie wzbogacają dietę w wiele wartościowych elementów, takich jak:

– błonnik pokarmowy: pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, ponieważ sprawia, że uczucie sytości po posiłku utrzymuje się przez dłuższy czas;
– witamina B9: odgrywa kluczową rolę w diecie kobiet planujących ciążę i ciężarnych, ponieważ redukuje ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka;
– witamina C: ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni komórki organizmu przed szkodliwym wpływem wolnych rodników;
– beta-karoten (tzw. prowitamina A): pozytywnie wpływa na narząd wzroku, błony śluzowe i koloryt skóry;
– witamina K: jest niezbędna do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi;
– polifenole: chronią przed stresem oksydacyjnym, który wiąże się z przyspieszonym procesem starzenia się organizmu i większym ryzykiem niektórych chorób (np. miażdżycy).

Jako że warzywa powinny stanowić podstawę codziennej diety, nasuwa się pytanie, w jakiej formie je spożywać? Doskonałym rozwiązaniem będą dania warzywne przyrządzane na zimno. Dlaczego? Poddawanie warzyw działaniu wysokiej temperatury prowadzi m.in. do strat witaminy C, dlatego lepszym wyborem niż długotrwałe gotowanie czy pieczenie warzyw są zdrowe sałatki.