Wielu z nas kojarzy witaminę C przede wszystkim z cytrusami, takimi jak pomarańcze, mandarynki, cytryny czy grejpfruty. Niemniej jednak, istnieją liczne powody, dla których nie każda osoba może korzystać z tych owoców jako podstawowego źródła tej cennej substancji. Wówczas pojawia się pytanie, gdzie indziej można odnaleźć produkty bogate w witaminę C i jakie z nich warto włączyć do swojej codziennej diety?
Zasługująca na miano „królowej witamin”, witamina C, zwana również kwasem askorbinowym, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Działa antyoksydacyjnie, neutralizując wolne rodniki, wspomaga odporność i przyspiesza proces gojenia ran. Jest niezbędna w produkcji kolagenu, hormonów i neuroprzekaźników, a jej dodatkowe właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne są szczególnie cenne w okresach przeziębień i infekcji.
Organizm ludzki nie posiada zdolności do produkcji ani gromadzenia kwasu askorbinowego, dlatego nadmiar witaminy C jest wydalany z moczem. Z tego powodu, uzupełnianie poziomu witaminy C w organizmie jest niezbędne i powinno odbywać się regularnie przez odpowiednio zbilansowaną dietę. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę jest różne dla każdego człowieka i zależy od takich czynników jak płeć, wiek czy stan zdrowia. Według obowiązujących norm, zalecane dzienne spożycie (RDA) wynosi 75 mg dla dorosłych kobiet i 90 mg dla dorosłych mężczyzn, powyżej 19 roku życia. W okresie ciąży oraz karmienia piersią, norma ta wzrasta odpowiednio do 85 mg i 120 mg na dobę. Osoby palące tytoń również powinny zwiększyć spożycie witaminy C.
Cytrusy to jednak nie jedyne źródło witaminy C. Wiele innych owoców i warzyw zawiera znacznie więcej tej substancji niż pomarańcze, cytryny czy grejpfruty, które dostarczają mniej więcej 45-70 mg na 100 gramów. Na przykład, natka pietruszki dostarcza nawet ponad 250 mg/100g, papryka czerwona do 200 mg/100g, brukselka czy brokuły do około 140-150 mg/100g. Największe ilości witaminy C znajdziemy natomiast w owocach takich jak rokitnik (do 900 mg/100g), dzika róża (do około 800 mg/100g), czarna porzeczka (do około 300 mg/100g), głóg (do około 160 mg/100g) czy truskawki (do około 90 mg/100g).