Dieta energizująca – opis, zasady, produkty. Jak skomponować jadłospis, który doda Ci sił?

Czy często czujesz się zmęczony, pozbawiony sił i zapału do działania? Czy łatwo popadasz w apatię i zniechęcenie? Każda aktywność wydaje Ci się być nieosiągalnym wyzwaniem? Każdy z nas zna te okresy przejściowego spadku energii i ogólnego uczucia wyczerpania. Tego rodzaju stany mogą mieć wiele przyczyn – zarówno fizyczne jak i psychiczne. Jednakże, zmiana nawyków żywieniowych może okazać się uniwersalnym rozwiązaniem tych problemów. Spróbuj zastosować dietę na zwiększenie energii!

Chroniczne uczucie zmęczenia może wynikać z wielu czynników – niedoborów witamin i minerałów, wycieńczenia organizmu, niedostatecznej ilości snu, braku aktywności fizycznej. To stan często obserwowany u osób otyłych jak i niedożywionych. Może to być również efekt uboczny stosowania niektórych leków, w tym antydepresantów. Niekiedy chroniczne zmęczenie to objaw poważniejszych schorzeń takich jak fibromialgia, anemia, zaburzenia tarczycy, choroba Addisona, cukrzyca, choroby serca, nerek i wątroby, a także konsekwencja przebytej infekcji wirusowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, konsultacja medyczna jest zawsze wskazana. Niemniej jednak, brak energii jako taki można próbować zwalczyć stosując odpowiednią dietę.

Jeśli chodzi o zasady diety dodającej energii, mogłoby się wydawać, że wszystko co zawiera kalorie powinno wpływać na naszą energię. To prawda, ale tylko w sensie fizycznym. Kluczem do sukcesu jest utrzymanie stabilnego poziomu glukozy w organizmie przez dłuższy okres czasu, a nie jedynie krótkotrwałe podniesienie jego poziomu. Dieta dla lepszego samopoczucia powinna więc łączyć produkty dostarczające „paliwa” na dłuższy czas z unikaniem tych, które powodują szybkie wahania poziomu cukru we krwi.

Jeśli chodzi o skład jadłospisu diety energetyzującej, kluczowym elementem są węglowodany złożone, a więc przede wszystkim nieprzetworzone produkty zbożowe. Chociaż diety odchudzające sugerują spożywanie więcej białka kosztem węglowodanów, często efektem ubocznym takiego podejścia jest spadek energii.

W diecie dodającej wigoru powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców, lekkostrawne białko (chude mięso, ryby) oraz zdrowe oleje roślinne. Głównym celem jest dostarczanie organizmowi wystarczających ilości minerałów i witamin, które pomagają wyrównać ewentualne niedobory, a także dostarczyć potrzebnych protein oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają znaczący wpływ na stan psychiki, pomagając w zwalczaniu stanów depresyjnych.

Jeśli zastanawiasz się, co jeść, aby poczuć więcej energii już od rana, dietetycy polecają takie produkty jak: owsianka – ze względu na jej wysoką zawartość rozpuszczalnego błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów; banany – bogate w potas, błonnik, witaminy i idealną strukturę węglowodanów; nasiona chia – niezwykle bogate w węglowodany, białko i tłuszcze; jajka – dostarczające organizmowi białka, wapnia, witaminy A, B6 i B12; migdały – zawierające tłuszcze, błonnik i białko oraz witaminę E i magnez; jarmuż i szpinak – bogate w błonnik, antyoksydanty oraz żelazo; fasola – będąca dobrym źródłem białka dla wegetarian, oferująca bogactwo złożonych węglowodanów; słodkie ziemniaki – dostarczające nam potrzebnej energii, bogate w witaminę A, B6 i C, jak również potas i miedź.