Masz problem z dogadaniem się ze swoim dzieckiem? Twoja pociecha kompletnie ignoruje to co do niej mówisz? Wciąż słyszysz „zaraz, później, za chwilę”? To znak, że Twoje dziecko przestaje Cię słuchać. Przede wszystkim pamiętaj, że to nie tylko Twój problem. Wielu rodziców znajduje się w podobnej sytuacji. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które sprawią, że Twój kontakt z dzieckiem się poprawi, a maluch zacznie Cię słuchać. Potrzebne będzie dużo cierpliwości, ale efekty z pewnością będą zadawalające!
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?
Wiele osób popełnia podstawowe błędy w kontakcie ze swoimi pociechami. Często się niecierpliwimy, nie odpowiadamy na pytania, wpadamy w złość i zaczynamy krzyczeć. To normalne, gdy po raz kolejny nasze dziecko wpada w histerię, próbuje coś wymusić, albo udaje, że nas nie słyszy. Każdy prędzej czy później traci cierpliwość. Musimy jednak pamiętać, że krzykiem nic nie zdziałamy. Możemy jedynie zniechęcić malucha do współpracy. Stosowanie kar, czy straszenie nimi dzieci również nie przyniesie skutku. Jak zatem mówić, żeby dziecko nas słuchało? Przede wszystkim postarajmy się skupić na sobie jego uwagę? Gdy maluch ogląda bajki albo gra w gry, skupia się tylko na tym. Jeśli to czas na relaks, poczekajmy aż skończy się film, albo inna rozrywka. Mówiąc do dziecka, nawiążmy kontakt fizyczny. Wystarczy dotknąć ramienia, to spowoduje, że maluch skupi się właśnie na Tobie i tym co masz do przekazania. Mówmy zawsze spokojnym, ale zdecydowanym tonem. Należy pamiętać, żeby mówić do dziecka zawsze prostym i zrozumiałym językiem.
Kary, nagrody? Jak zachęcić malucha do wykonywania codziennych obowiązków?
To bardzo ważne, żeby nauczyć dziecko, że powinno pomagać nam w codziennych, domowych obowiązkach? Od najmłodszych lat powinniśmy wprowadzać pewną codzienną rutynę. Przede wszystkim obowiązki musimy dostosować do wieku dziecka. Nie mogą być dla niego zbyt ciężkie. Jeśli dziecko nie będzie sobie z nimi radzić, możemy być pewni, że to je zniechęci. Warto dziecku wprowadzić stały rytm dnia, do którego się przyzwyczai. Stosowanie nagród za codzienne wyniesienie śmieci, nie jest dobrym rozwiązaniem. Naszym pociechom powinno się wydawać, że to co robią jest naturalne i normalne i nie powinny oczekiwać, że za każdy wyniesiony worek powinny dostać nagrodę. Oczywiście jeśli dziecko jest grzeczne przez dłuższy czas i wykonuje swoje obowiązki możemy je nagrodzić, to zachęci je do dalszego dobrego zachowania. Należy pamiętać, że maluch również ma prawo do odmowy, gorszego dnia itd. Tutaj kluczem do sukcesu będzie spokojna rozmowa.