Czy rumianek jest bezpieczny podczas ciąży i dla niemowląt? Jak go stosować?

Rumianek jest jednym z tych ziół, które można spokojnie używać podczas ciąży i w okresie niemowlęcym. Możliwości wykorzystania rumianku są naprawdę szerokie – może być stosowany jako składnik herbaty ziołowej, w maściach, nasiadówkach czy jako okłady. Co więcej, stosowanie rumianku nie stanowi zagrożenia nawet podczas karmienia piersią. Rumianek posiada właściwości relaksujące mięśnie, działa kojąco oraz przeciwbakteryjnie.

Zastanawiasz się jakie zioła są bezpieczne do picia podczas ciąży? Wśród nich znajduje się powszechnie znany rumianek. Pomocny jest zarówno dla ciała od wewnątrz, jak i na zewnątrz dzięki swoim przeciwzapalnym (zawiera m.in. alfa-bisabolol, chamazulen, flawonoidy) i rozkurczowym (alfa-bisabolow, hydroksykumarynę, flawonoidy) właściwościom.

Regularne spożywanie rumianku podczas ciąży pomaga zrelaksować mięśnie macicy oraz mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, co daje ulgę przy problemach trawiennych takich jak niestrawność czy zaparcia. Herbata rumiankowa jest również pomocna w sytuacjach zapalnych przewodu pokarmowego lub układu moczowego. Rumianek wpływa także na układ nerwowy, pomagając redukować uczucie napięcia i upraszcza proces zasypiania.

Używając okładów z rumianku na skórę podczas ciąży, można korzystać z jego przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych właściwości. Maść z rumianku to kolejny sposób zewnętrznego stosowania tego zioła. Rumianek jest również pomocny dla gardła w przypadku infekcji dróg oddechowych – w takim wypadku można go stosować jako płukankę.

Karmienie piersią nie wyklucza zażywania rumianku. Laktację mogą wpływać różne czynniki, w tym stan emocjonalny matki, a rumianek działa łagodząco i uspokajająco. Nie ma przeciwwskazań do spożywania rumianku jako elementu diety podczas karmienia piersią.

Jednakże, nawet mimo jego bezpieczeństwa, przy regularnym stosowaniu warto skonsultować się z lekarzem. Rumianek może wywołać reakcje alergiczne. Stosowanie rumianku na brodawki sutkowe podczas karmienia piersią może pomóc zwalczyć stany zapalne dzięki jego przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym składnikom.