Nieodłączne zjawisko wielkich eksplozji lub trzęsień ziemi, jakim jest fala uderzeniowa, znalazło swoje zastosowanie w medycynie. W kontekście medycznym nie oznacza ono jednak kataklizmu, ale nowoczesną metodę terapii, która potrafi niesamowicie efektywnie i w ekspresowym tempie przywrócić organizm do zdrowia. Choć dla organizmu jest to szok, jego skuteczność jest niezaprzeczalna. Ale czym dokładnie jest fala uderzeniowa i czy jej zastosowanie jest bezpieczne dla każdego?
Wyjaśnijmy: terapia falami uderzeniowymi to rodzaj leczenia wykorzystujący zaawansowane technologicznie urządzenie o szerokim spektrum zastosowania – od ortopedii i fizjoterapii, przez medycynę sportową i urologię, aż po weterynarię. Jej zalety to szybkie złagodzenie bólu oraz przywrócenie sprawności ruchowej. Pacjent nie musi łykać tabletek przeciwbólowych, a wraca do zdrowia w krótkim czasie. Terapia ta jest także stosowana w leczeniu wielu chorób oraz przewlekłych i ostrych bólów.
Terapia falami uderzeniowymi jest z powodzeniem stosowana w leczeniu pacjentów cierpiących na przewlekłe i uporczywe dolegliwości. Może stanowić atrakcyjną alternatywę dla środków przeciwbólowych oraz różnego rodzaju inwazyjnych operacji, ponieważ jest mniej inwazyjna i mniej stresująca dla pacjentów. Efekty są zauważalne bardzo szybko, często już po kilku dniach, a terapie są krótkie i najczęściej wystarcza ich tylko kilka. Najważniejsze jednak, że terapia falą uderzeniową leczy źródło problemu, a nie tylko jego skutki.
Pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi (ESWT), znana również jako terapia falą uderzeniową, wprowadzona została do praktyki klinicznej na początku lat 80. XX wieku, chociaż pierwsze systematyczne badania nad jej zastosowaniem w medycynie przeprowadzono już w latach 50-tych. W latach 80. metoda ta była początkowo używana do leczenia kamicy nerkowej – okazała się być bardzo skuteczna i szybko zdobyła popularność, co skłoniło specjalistów do jej wykorzystania także w innych dziedzinach medycyny, takich jak ortopedia. Dowiedziono tam, że terapia falą uderzeniową również przynosi pozytywne rezultaty – mogła wzmacniać interfejs kostno-cementowy, intensyfikować reakcję osteogenną i poprawiać gojenie złamań.
Współczesna terapia falą uderzeniową efektywnie leczy patologiczne zmiany ścięgien, więzadeł, torebek stawowych, mięśni i kości. Znajduje zastosowanie w przypadkach dolegliwości takich jak łokieć tenisisty czy golfisty, zwapnienie ścięgna barku, zapalenie powięzi podeszwy, problemy ze ścięgnem Achillesa lub rzepki, zapalenie kaletki krętarzowej, zespół stresu piszczelowego przyśrodkowego i wiele innych. Terapia ta skutecznie radzi sobie z schorzeniami dotyczącymi stóp, łokci, barków, kolan, bioder, podudzi czy kręgosłupa. Może być także pomocna przy skomplikowanych złamaniach. Wiadomo również, że terapia radialną falą uderzeniową jest skuteczna w leczeniu spastyczności mięśni zarówno u dorosłych z porażeniem połowiczym, jak i u dzieci z porażeniem mózgowym.