Zespół badawczy z Finlandii osiągnął znaczące przełomowe odkrycie, tworząc ultra-śliską strukturę, która efektywnie przeciwdziała przyleganiu kropli wody. Dzięki niewiarygodnej łatwości, z jaką krople wody mogą ześlizgnąć się z takiej powierzchni, ta innowacja ma potencjał do zastosowania w szeregu sektorów przemysłowych i domowych.
Przyleganie wody do danej powierzchni jest skomplikowanym procesem, zależnym od wielu czynników, takich jak tarcie czy skład chemiczny powierzchni. Na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że na jednolitych powierzchniach woda będzie szybko spływać, podczas gdy na bardziej skomplikowanych będzie miała trudności. Jednak najnowsze badania opublikowane w „Nature Chemistry” przynoszą nowe spostrzeżenia. Grupa naukowców z Uniwersytetu Aalto i Uniwersytetu w Jyväskylä opracowała ultra-śliską strukturę, na której krople wody prawie nie przylegają i mogą łatwo ześlizgnąć się.
Woda we wszystkich dziedzinach naszego życia codziennie wchodzi w interakcje z różnymi powierzchniami. Sposób, w jaki przylega do nich lub zsuwa się z nich, ma wpływ na wiele aspektów naszej codzienności, od transportu, przez optykę, aż do gotowania. Dlatego zrozumienie molekularnej dynamiki tych mikroskopijnych kropli jest kluczowe dla naukowców i inżynierów, którzy pragną ulepszyć wiele technologii domowych i przemysłowych.
Powierzchnia stworzona przez fińskich badaczy została wyprodukowana z krzemu i pokryta tak zwanymi „samoorganizującymi się monowarstwami” (SAM). SAM są to warstwy molekularne, które mogą poruszać się jak ciecz, ale są silnie związane z powierzchnią. Działają niczym smar pomiędzy kropelkami wody a podłożem.
Powierzchnie mające cechy cieczy stanowią nowy rodzaj powierzchni odpychających krople. Charakteryzują się one warstwami molekularnymi o dużej mobilności, które są jednocześnie silnie związane z podłożem na poziomie kowalencyjnym, co sprawia, że nadają one stałym powierzchniom właściwości podobne do cieczy.