Nadmierne pocenie stóp i związany z tym nieprzyjemny zapach jest krępującą i uciążliwą dolegliwością, z którą boryka się część populacji. Nadmierna potliwość nie jest tylko kwestią estetyki, ale również stanowi problem medyczny. Zatem jak poradzić sobie z tym problemem? Odpowiedzią może być metenamina, stosowana w leczeniu tej przypadłości.
Pot jest produktem gruczołów potowych, które są rozmieszczone na całej powierzchni skóry. U dorosłego człowieka jest ich około 5 milionów, a najwięcej znajduje się pod pachami oraz na stopach i dłoniach. Właśnie w tych obszarach dochodzi do najintensywniejszego pocenia. Skład potu to przede wszystkim woda – aż 99 proc., ale zawiera też produkty przemian metabolicznych takie jak mocznik, cukry, aminokwasy i minerały – sód, potas, magnez, wapno czy żelazo. Pomimo że pocenie ma negatywne konotacje, a dla wielu osób nadpotliwość jest źródłem zakłopotania, sięgamy po różnego rodzaju kosmetyki mające za zadanie zahamować wydzielanie potu i ukryć jego nieprzyjemny zapach.
Nadmierna potliwość, czyli inaczej hiperhydroza, występuje wtedy, gdy wydzielanie potu przez gruczoły potowe przekracza ilość potrzebną do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Może ona skupiać się tylko w niektórych obszarach, na przykład na stopach, ale może też obejmować całe ciało. Nadpotliwość dzieli się na pierwotną i wtórną. Pierwotna pojawia się, kiedy jakiś czynnik stymulujący wydzielanie potu oddziałuje na organizm przez dłuższy czas, jednak bardzo często w przypadku nadpotliwości pierwotnej trudno jest określić konkretną przyczynę. W odniesieniu do hiperhydrozy wtórnej mówimy o niej wtedy, kiedy nadmiernemu poceniu towarzyszy jakaś choroba, na przykład gruźlica czy otyłość.
Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym – jednak bywa, że pocimy się zbyt intensywnie. Nadmierna potliwość stóp i związany z nią nieprzyjemny zapach jest prawdziwym utrapieniem. Wszystkim dobrze znane jest zjawisko większego pocenia się latem – jednak są osoby, które mają problem z nadpotliwością przez cały rok. Przyczyny nadmiernej potliwości stóp bywają różne i ważne jest, aby je zidentyfikować. Intensywne pocenie może być wynikiem niewłaściwej diety, nadwagi, zaburzeń hormonalnych, ale również chorób metabolicznych.
Gdy nadmierna aktywność gruczołów potowych prowadzi do problemu nadmiernej potliwości stóp, kluczowe znaczenie ma odpowiednia higiena osobista. Ważnym elementem walki z tym problemem jest dbanie o stopy! Powinno się je myć co najmniej raz lub dwa razy dziennie w chłodnej wodzie, która dzięki skurczowi naczyń krwionośnych hamuje wydzielanie potu. Dodatkowo do mycia powinno się używać mydła antybakteryjnego, a po umyciu stopy należy dokładnie osuszyć – wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Niewłaściwe obuwie, zbyt ciasne i wykonane ze sztucznych materiałów, może przyczyniać się do nasilenia pocenia stóp. Latem warto wybierać buty odkryte, takie jak klapki czy sandały – nic tak nie korzysta na zdrowie stóp jak powietrze i słońce. Dlatego warto również zakładać nie tylko skórzane buty, ale także skarpetki czy rajstopy wykonane z naturalnych, oddychających materiałów – interesującym faktem jest, że skarpetki 100 proc. bawełniane nie są najlepszym wyborem, a lepiej wybierać te z dodatkiem włókien syntetycznych. Dlaczego? Bawełna absorbuje wilgoć, zatrzymuje ją w środku, a nie odprowadza na zewnątrz.