Odchodzimy od farmakologii na rzecz ziół – naturalne tabletki na stres i nerwy

Już od niepamiętnych czasów, zioła są cenione za swoje prozdrowotne właściwości i skuteczność w zwalczaniu stresu oraz nerwic. Dostępne bez recepty leki ziołowe, oferowane są w różnych formach, w tym tabletka, napar, syrop czy krople. Tabletki na bazie ziół przodują jednak w popularności, dzięki temu, że nie indukują efektów uzależniających ani nie powodują otępienia. Syropy i krople ziołowe mogą być bezpiecznie stosowane nawet u najmłodszych pacjentów. Charakteryzują się one bogatym składem, który częstokroć obejmuje kozłek lekarski, melisę, chmiel czy magnez.

Zamiast szukać ulgi w silnych lekach na receptę, warto rozważyć naturalne metody walki ze stresem. Obejmują one nie tylko różnego rodzaju techniki relaksacyjne, terapie czy spoczynek, ale również zioła i dostępne bez recepty suplementy. W przeciwieństwie do wielu leków uspokajających, większość preparatów ziołowych nie wywołuje senności ani uczucia zmęczenia w ciągu dnia, co pozwala na normalne funkcjonowanie, np. podczas jazdy samochodem.

Naturalne środki uspokajające, takie jak tabletki ziołowe lub napary, działają łagodnie, ale skutecznie na organizm. Pomagają wyciszyć się, ułatwiają zasypianie, redukują lęk i niektóre z nich korzystnie wpływają na układ pokarmowy, co pozwala na eliminowanie dolegliwości takich jak bóle i skurcze jelit. Regularne stosowanie ziół przeciwdziałających stresowi pomaga również zminimalizować takie objawy jak kołatanie serca, drżenie rąk czy duszności.

Wśród dostępnych bez recepty preparatów na uspokojenie, najpopularniejsze są te zawierające kozłek lekarski (Valeriana officinalis). Oferowane są one nie tylko w formie tabletek, ale także granulatów, kapsułek oraz płynów na bazie tej rośliny, które polecane są szczególnie w terapii nerwic wegetatywnych, problemach z zasypianiem oraz stanach lękowych i emocjonalnego pobudzenia.

Wśród naturalnych środków uspokajających warto również wymienić pieprz metystynowy (Piper methysticum), który przeciwdziała lękowi dzięki swojemu depresyjnemu działaniu na ośrodkowy układ nerwowy. Tabletki z tym składnikiem mogą stanowić alternatywę dla silnych leków uspokajających. Należy jednak pamiętać, że pieprz metystynowy nie powinien być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią, a także w przypadku depresji endogennej.

W składzie naturalnych tabletek na stres często można znaleźć także szyszki chmielu (Lupuli strobilus), które mają działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego są szczególnie polecane osobom zmagającym się z nadpobudliwością, niepokojem czy problemami ze snem.