Rumianek, znany również jako „zielona apteka”, jest powszechnie stosowany w ziołolecznictwie i kosmetologii. Jego popularność wynika z bogactwa składników odżywczych, które można znaleźć we fragmencie tej rośliny. Wyciąg z rumianku jest esencją tych składników, uzyskiwaną poprzez ekstrakcję kwiatów rumianku za pomocą rozpuszczalnika, najczęściej wody, ale etanol również jest dobrą opcją. Proces ekstrakcji jest łatwy do wykonania w domu, choć wymaga cierpliwości.
Niewątpliwie, kluczowym elementem tej rośliny jest olejek eteryczny. Składniki olejku eterycznego obejmują myrcen, kadinen, matrycinę, alfa-bisabolol i tlenki bisabobolu A, B i C oraz farnezen. Kwiaty rumianku mogą również zawierać kumaryny, kwasy fenolowe, polisacharydy, pochodne flawonowe, kwas salicylowy oraz kwas walerianowy. To jednak ważne, aby nie mylić rumianku z podobnym wyglądem złocienia właściwego – ozdobnej rośliny o innych właściwościach i składzie, która może dorosnąć do wysokości 60 cm.
Przygotowanie wyciągu rumiankowego jest proste i wymaga tylko dwóch składników: wody i ziela rumianku. Ziele może być świeże lub suszone – jedyny warunek to delikatne zwilżenie suszonych kwiatów przed rozpoczęciem ekstrakcji. Po zwilżeniu ziela rumianku wkładamy je do woreczka z muślinu i zanurzamy w wodzie. Proporcja wody do ziół wynosi 30:1, co umożliwia swobodne krążenie wody między ziołami. Wyciąg powstaje poprzez gromadzenie ekstraktu rumiankowego na dnie naczynia, co zmusza czystą wodę do przemieszczania się ku górze. Macerat (wyciąg) pozostawiamy na 6-10 godzin w temperaturze pokojowej, po czym przecedzamy, odciskamy i spożywamy tego samego dnia. Kwiaty rumianku, ze względu na ich wysoką zawartość wartościowych składników, powinny być zbierane wiosną i z dala od miast i dróg, aby uniknąć zanieczyszczeń.
Wyciąg rumiankowy ma wiele cennych właściwości. Jest to naturalne antidotum na stany zapalne i bakteryjne, które pomaga w walce z trądzikiem, zaskórnikami i innymi problemami skórnymi. Wystarczy nakładać go na skórę za pomocą czystego płatka kosmetycznego lub spryskiwać ciało przy pomocy pojemnika tworzącego mgiełkę. Można go również stosować jako okłady na oczy, aby zmniejszyć opuchliznę i widoczność worków pod oczami. Co więcej, wyciąg rumiankowy reguluje wydzielanie sebum, łagodzi podrażnienia, koi skórę, wyrównuje koloryt i oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, nawet u osób o bardzo delikatnej cerze. Może być także stosowany jako baza do olejowania włosów lub dodatek do kąpieli dla gładkiej i oczyszczonej skóry.
Wewnętrzne zastosowanie wyciągu z rumianku obejmuje: działanie antybakteryjne, rozkurczowe (co może pomóc w bólach miesiączkowych), przeciwzapalne (szczególnie dla gardła i błon śluzowych jamy ustnej), antystresowe, antyoksydacyjne (usuwa wolne rodniki), zapobiegające nadkwaśności żołądka oraz poprawiające trawienie bez wywoływania dolegliwości żołądkowych. Działa również przeciwwzdęciowo, przeciwcukrzycowo i poprawia kondycję włosów i skóry „od wewnątrz”. Wyciąg z rumianku jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm.
Interesującym faktem jest, że wstępne badania wykazują, że wodne wyciągi roślinne, w tym wyciąg z rumianku, mogą działać podobnie do selektywnych modulatorów receptora estrogennego. To oznacza teoretyczne ryzyko interakcji z antykoncepcją hormonalną przy jednoczesnym spożywaniu dużych ilości rumianku i jego przetworów.