Rozkoszowanie się smakami kuchni seszelskiej: podróż kulinarna po rajskich wyspach

Jeżeli zastanawiałeś się nad tym, które potrawy powinieneś spróbować podczas swojego pobytu na Seszelach, masz szczęście. Te malownicze wyspy są prawdziwym rajem dla miłośników kulinarnej exploracji i odkrywania nowych smaków. Skupmy się na tym, co tworzy podstawę tradycyjnej seszelskiej kuchni i dlaczego warto dać jej przekonać nasze kubki smakowe. Jeszcze niedawno temu, Seszele były znanym miejscem luksusowych wczasów typu „all-inclusive”. Obecnie jednak coraz więcej poszukiwaczy przygód decyduje się na niezależne planowanie wyprawy. To z kolei skutkuje pojawieniem się coraz większej liczby gastronomicznych punktów oferujących posiłki w przystępnej cenie.

Klimat na Seszelach charakteryzuje się tropikalną aurą, co oznacza, że przez większość roku panują tam wysokie temperatury. Możemy tam wyróżnić dwie pory roku – suchą oraz deszczową, które wpływają bezpośrednio na lokalną florę. Szczególnie poleca się odwiedzić Seszele w czasie pory suchej, która trwa od kwietnia do listopada (pora deszczowa ma miejsce od grudnia do marca). Jest to okres, w którym po krótkotrwałych opadach, wyspy ożywają pełnią swojego uroku. Wówczas dostępne są w obfitości owoce i warzywa, które nie są dostępne w innych częściach Europy, a ich ceny są bardziej przystępne. Jeżeli zainteresowanie lokalnymi potrawami seszelskimi jest jednym z Twoich głównych powodów do odwiedzenia tego miejsca, warto wybrać ten konkretny okres roku.

Podczas analizowania charakteru kuchni seszelskiej, nie można pominąć wpływu kuchni kreolskiej. Ta kuchnia nie jest typowa dla jednego konkretnego miejsca na świecie, ale dla różnorodnych społeczności kreolskich rozsianych na całym globie (język kreolski występuje np. w Luizjanie w USA, na Karaibach czy na wyspach Oceanu Indyjskiego). Z tego powodu kuchnia kreolska jest niesłychanie zróżnicowana i łączy elementy kulinariów afrykańskich, indyjskich i europejskich (zwłaszcza francuskich, angielskich i hiszpańskich – pozostałość po czasach kolonialnych).

Podstawowym składnikiem kuchni seszelskiej jest ryż, który dodaje się do większości potraw. Mogłoby się wydawać, że jest to cecha charakterystyczna głównie dla kuchni azjatyckiej, ale rzeczywistość jest taka, że aż 80% ludności świata spożywa ryż jako główne danie! Techniki kreolskiego przyrządzania ryżu są inspirowane metodami tajskimi, gdzie ryż jest gotowany na parze, co nadaje mu delikatności i umożliwia łagodzenie ostrych smaków dania. Na Seszelach można znaleźć wiele odmian ryżu, ale szczególnie doceniane są ryż dziki i jaśminowy. Turyści bardzo chwalą sobie również smażony ryż, zwłaszcza z dodatkiem owoców morza (głównie krewetek) oraz sałatkami z warzyw i owoców (sos z mango cieszy się niebywałą popularnością). Okazuje się, że na Seszelach ryż może być podawany na nieskończenie wiele sposobów.