Zjawisko diety OMAD, czyli One Meal a Day, tj. jeden posiłek dziennie, to ekstremalna forma popularnego postu przerywanego (Intermittent Fasting). Pomysłodawcy tego podejścia do odżywiania obiecują błyskawiczne zrzucenie zbędnych kilogramów, a co najważniejsze, spalanie tłuszczu. Dieta ta ma jednak przynieść nie tylko efekty estetyczne, ale także korzyści zdrowotne. Czy jednak jest zupełnie bezpieczna? Kto powinien ją stosować?
Dieta OMAD to nowoczesna forma dietetyczna, której nazwa pochodzi z angielskiego terminu „One Meal a Day”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza jeden posiłek dziennie. Zwolennicy tego stylu odżywiania utrzymują, że jest to powrót do naszych pierwotnych nawyków żywieniowych, kiedy po jedzeniu upolowanego zwierzęcia następował długotrwały okres głodu. Wskazują też na fakt, że jeszcze w średniowieczu większość społeczeństwa ograniczała się do dwóch posiłków dziennie, a problem otyłości był rzadko spotykany.
Podstawą funkcjonowania diety OMAD nie jest liczba kalorii spożywanych w ciągu dnia, ale rygorystyczne przestrzeganie godzin posiłków. Zasada jest prosta – przez jedną godzinę w ciągu doby można sobie pozwolić na spożywanie dowolnej ilości jedzenia, natomiast przez pozostałe 23 godziny nie wolno nic jeść. Można jedynie nawadniać organizm poprzez picie napojów bezkalorycznych, takich jak woda, herbata czy kawa.