Ekstrakty lub olejki z dzikiej róży są często dodawane do różnorodny kosmetyków, takich jak kremy, balsamy czy olejki eteryczne. Wyciąg z dzikiej róży ma działanie rozjaśniające, ujędrniające i odżywcze. Dodatkowo, wspomaga gojenie się ran po oparzeniach, blizn i podrażnień.
Kwas askorbinowy obecny w dzikiej róży przyczynia się do syntezy nowego kolagenu, wzmacnia odporność organizmu i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Witamina C neutralizuje wolne rodniki, a także bierze udział w produkcji noradrenaliny – hormonu odpowiadającego za przekazywanie sygnałów w systemie nerwowym, utrzymanie pozytywnego nastroju, przemianę materii i regulację poziomu cukru we krwi.
Dzika róża wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Polifenole zawarte w niej regulują procesy enzymatyczne w organizmie. Oprócz właściwości przeciwnowotworowych, polifenole mają również działanie ochronne, regulują poziom cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych.
Delikatnie działający na żółć i mocz wyciąg z owoców dzikiej róży jest polecany w przypadku biegunki, zapalenia i wrzodów żołądka, reumatyzmu, zapalenia wątroby oraz zaburzeń ze strony błony śluzowej układu pokarmowego.
W związku z tym, korzystanie z dobrodziejstw owoców dzikiej róży jest szczególnie polecane dla osób z niedoborem witaminy C, cierpiących na anemię czy szkorbut. Zalecane są również dla osób z nadciśnieniem tętniczym, palących papierosy, chorych na cukrzycę, kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią.