W dzisiejszych czasach rynek zdrowych produktów spożywczych jest usłany różnego rodzaju orzechami. Zrozumiałe jest to, biorąc pod uwagę, że orzechy oferują odżywcze, wegańskie i często bezglutenowe opcje dla przekąsek. Ponadto, są one pełne wartościowych składników odżywczych. Mogą być z powodzeniem spożywane jako samodzielna przekąska lub stanowić wyśmienite uzupełnienie dla bardziej skomplikowanych potraw. Ale dlaczego spośród tak wielu różnorodnych opcji warto wybrać do degustacji orzechy nerkowca?
Orzechy nerkowca, inaczej znane jako orzechy cashew, zawdzięczają swoją nazwę unikalnemu kształtowi, który przypomina nerki. Niektórym mogą one kojarzyć się z formą żołądka. W rzeczywistości charakteryzują się one specyficznym zakrzywieniem. Są one najbardziej rozpowszechnione na obszarach Afryki i Azji, ale można je również znaleźć w Ameryce Południowej.
Miejsce pochodzenia orzechów nerkowca jest bardzo interesujące. Są to owoce wiecznie zielonego drzewa znanego jako nanercz zachodni (Anacardium occidentale), które oprócz produkcji orzechów nerkowca, daje również charakterystyczne owoce przypominające wyglądem paprykę. Te owoce to w rzeczywistości soczyste jabłka, które są również wykorzystywane w przemyśle spożywczym.
Warte uwagi jest to, że nanercz jest rośliną z rodziny mango i pistacji. Mimo tych powiązań, jego owoce mają zupełnie inny smak i wygląd. Natury nigdy nie brakuje zaskoczeń. W tym miejscu warto zauważyć, że podczas gdy pistacje są zazwyczaj sprzedawane w łupinach, dla orzechów nerkowca nie jest to możliwe.
To dlatego, że surowe nerkowce zawierają w swojej łupinie olej, który jest szkodliwy dla zdrowia i wymaga specjalnej obróbki. Oprócz usunięcia łupiny orzecha, musi on być dodatkowo prażony, gotowany lub suszony. Tylko w tej przetworzonej formie są dostępne na rynku. Jest to ciekawa informacja dla tych, którzy mogli się zastanawiać, dlaczego nigdy nie spotkali nerkowców do samodzielnego łuskania.
Orzechy nerkowca są prawdziwym skarbnicą zdrowia. Są źródłem minerałów, takich jak: magnez, fosfor, cynk, mangan, miedź, żelazo, selen, potas i wapń. Dodatkowo zawierają wiele witamin: B1, B6, K1, B9 (kwas foliowy), B2, B3, B5 oraz antyoksydanty: witaminę E i C. Orzechy nerkowca są również źródłem NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), które wspierają zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Podejmując analizę składników orzechów nerkowca, łatwo dojść do wniosku, że stanowią one zdrową przekąskę. Składniki te mają kompleksowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wspierają działanie układu nerwowego, hormonalnego, immunologicznego i krwionośnego.